Pri rekreaciji je najbolj pomembno, da pravilno obvladate in izvajate tehniko. Namreč, napačno izvajanje tehnike lahko povzroči stranske, neprijetne učinke, kot so: bolečine, žulji, zvini, utrujenost.
Na spletu je kar precej strani, na katerih lahko v pismeni, slikovni ali video obliki dodobra spoznate osnovno (nato še nadaljevalno) tehniko hoje s palicami. Če vam kljub vsem informacijam na spletu ne gre oz. niste ravno prepričani, da osnovno tehniko izvajate popolnoma pravilno, se vpišite v tečaj. Pomembno: naj vam na tečaju ne bo nerodno vprašati, vaditelj(ica) je tam zato, da vas pravilne osnovne tehnike nauči, zato kar pogumno zahtevajte, naj vas preveri, če res pravilno izvajate tehniko hoje s palicami. Zavedajte se, da je pravilno izvajanje tehnike velik plus za dober občutek in dobre rezultate vašega ukvarjanja z rekreacijo.
Za treniranje pravilne tehnike priporočam hojo po gozdnih poteh, kjer so na poti vidne korenine dreves, s hojo po takem terenu se hitro naučimo pravilne hoje s stopali (gibanje peta - prsti), na vsako napako nas lahko hitro opozorijo korenine ...
Pomembno je, da pri rekreaciji vedno spremljate ali pravilno izvajate tehniko (ne samo na začetku ukvarjanja). Namreč, dogaja se, da ko rekreativec postane malenkost utrujen, hitro začne padati natančnost izvajanja tehnike, posledično ni pozitivnih učinkov na telo in počutje.
Za vaše dobro: hodite čim bolj v ritmu, sproščeno, glede na teren prilagajajte dolžino koraka, tako, da boste čim več časa enakomerno, sproščeno dihali, da se ne boste za dalj časa preveč segrevali - znojili. Če vas pri rekreaciji doleti zadihanost, se ne ustavite na mestu, da bi se oddihali (!!!), le znižajte ritem na tak nivo in za toliko časa, da spet normalno dihate. Napačno je mišljenje, da 10 ali 15 minut zelo intenzivne hoje (jaz ji pravim šprint hoja - le-ta pride v poštev s kratkimi vmesnimi intervali po minuto ali dve med normalno hojo - nadaljevalna tehnika), z dihanjem "na škrge" naredi več koristi kot lepo enourno ritmično rekreiranje s skoraj konstantno obremenitvijo in hitrostjo. Ni namreč namen rekreacije, da v kratkem času doseže "strop" potem pa obstanete utrujeni in z bolečinami. Počasi do "stropa" in počasi nazaj do "podna".
Po določenem obdobju, ko osnovno tehniko že popolnoma obvladujete in koristite, svetujem, da jo nadgradite - razširite. Na splet po informacije o nadaljevalni tehniki ali pa na tečaj. Dejstvo je, da rekreacija ne sme biti dolgočasna ali utrujajoča. Ko si razširite znanje z nadaljevalno tehniko, lahko pri rekreaciji kombinirate različne tehnike, zaradi tega rekreacija ne bo vsakič popolnoma enaka - posledično ne bo monotona, dolgočasna; nasprotno: postala bo pisan del vašega dne.
Naslednjič: rekreacija - kultura