četrtek, 21. april 2011

Rekreacija - tehnika

Pri rekreaciji je najbolj pomembno, da pravilno obvladate in izvajate tehniko. Namreč, napačno izvajanje tehnike lahko povzroči stranske, neprijetne učinke, kot so: bolečine, žulji, zvini, utrujenost.

Na spletu je kar precej strani, na katerih lahko v pismeni, slikovni ali video obliki dodobra spoznate osnovno (nato še nadaljevalno) tehniko hoje s palicami. Če vam kljub vsem informacijam na spletu ne gre oz. niste ravno prepričani, da osnovno tehniko izvajate popolnoma pravilno, se vpišite v tečaj. Pomembno: naj vam na tečaju ne bo nerodno vprašati, vaditelj(ica) je tam zato, da vas pravilne osnovne tehnike nauči, zato kar pogumno zahtevajte, naj vas preveri, če res pravilno izvajate tehniko hoje s palicami. Zavedajte se, da je pravilno izvajanje tehnike velik plus za dober občutek in dobre rezultate vašega ukvarjanja z rekreacijo.

Za treniranje pravilne tehnike priporočam hojo po gozdnih poteh, kjer so na poti vidne korenine dreves, s hojo po takem terenu se hitro naučimo pravilne hoje s stopali (gibanje peta - prsti), na vsako napako nas lahko hitro opozorijo korenine ...

Pomembno je, da pri rekreaciji vedno spremljate ali pravilno izvajate tehniko (ne samo na začetku ukvarjanja). Namreč, dogaja se, da ko rekreativec postane malenkost utrujen, hitro začne padati natančnost izvajanja tehnike, posledično ni pozitivnih učinkov na telo in počutje.

Za vaše dobro: hodite čim bolj v ritmu, sproščeno, glede na teren prilagajajte dolžino koraka, tako, da boste čim več časa enakomerno, sproščeno dihali, da se ne boste za dalj časa preveč segrevali - znojili. Če vas pri rekreaciji doleti zadihanost, se ne ustavite na mestu, da bi se oddihali (!!!), le znižajte ritem na tak nivo in za toliko časa, da spet normalno dihate. Napačno je mišljenje, da 10 ali 15 minut zelo intenzivne hoje (jaz ji pravim šprint hoja - le-ta pride v poštev s kratkimi vmesnimi intervali po minuto ali dve med normalno hojo - nadaljevalna tehnika), z dihanjem "na škrge" naredi več koristi kot lepo enourno ritmično rekreiranje s skoraj konstantno obremenitvijo in hitrostjo. Ni namreč namen rekreacije, da v kratkem času doseže "strop" potem pa obstanete utrujeni in z bolečinami. Počasi do "stropa" in počasi nazaj do "podna".

Po določenem obdobju, ko osnovno tehniko že popolnoma obvladujete in koristite, svetujem, da jo nadgradite - razširite. Na splet po informacije o nadaljevalni tehniki ali pa na tečaj. Dejstvo je, da rekreacija ne sme biti dolgočasna ali utrujajoča. Ko si razširite znanje z nadaljevalno tehniko, lahko pri rekreaciji kombinirate različne tehnike, zaradi tega rekreacija ne bo vsakič popolnoma enaka - posledično ne bo monotona, dolgočasna; nasprotno: postala bo pisan del vašega dne.

Naslednjič: rekreacija - kultura

nedelja, 10. april 2011

Občutek ob današnjem referendumu ...


Samo en cvet, en češnjev cvet,
dehteč in bel
odlomi, moja draga!
Ne bom ga za klobuk pripel,
ne bom ga v gumbnico si del,
odlomi ga, odlomi, draga!

Jaz bom ljudem poslal ta cvet,
vsakomur, ki na križ pripet
trpi v pomladi tej…
In glej, ta drobni češnjev cvet
bo v njih izbrisal malodušja sled
in spet razžaril tožni jim pogled.

Samo en bel, en češnjev cvet
odlomi, moja draga,
saj veš, kako vsak tak pozdrav
človeku za rešetkami pomaga. 
 

Vir: DESTOVNIK, Karel. 1961. Kri v plamenih. Ljubljana: Mladinska knjiga. Str. 122.

torek, 5. april 2011

Ovira

Danes sem na poti s Hriba naletel na tole oviro. Pot proti dolini je bila popolnoma neprehodna.









Prvi trenutek ne vem, kaj storiti, kako oviro premagati? Brskam po žepih, ne najdem nič primernega. Vzamem mobilnik, se skonektam v internet, pobrskam in si dol potegnem načrt ročne žage. Načrt pošljem v printanje v prenosni 3D printer (s solarnim napajanjem), ki 3D printa v velikosti 20x15 cm in 15mm v višino.









Nato vzamem 3D sprintano žago v roke in po 15 minutah žaganja premagam oviro, no, ne popolnoma, ampak prehod je zdaj možen!









Resnica je takšna, da sem včeraj opazil to oviro in danes poleg vzel mini žago, da sem odstranil veje, ki so bile najbolj na poti. Sicer pa, ni daleč do tega, da bo to, kar sem opisal, v resnici možno. Vprašanje časa in denarja.

petek, 1. april 2011

Rekreacija - oprema

Ehmnja, pri opremi je pa tako: na začetku ukvarjanja z rekreacijo (ali vsaj v obdobju, ko še niste prepričani, da se boste z njo redno in resno ukvarjali) ni neke grande potrebe po tem, da bi si nakupili vrhunsko opremo. Malce pobrskajte po omarah, sigurno se bo našla oprema, primerna začetkom ukvarjanja z rekreacijo. Ko se začnete z rekreacijo resno in redno ukvarjati, je kvalitetna oprema res potrebna - olajša in pomaga.
Čevlji - poletni, zimski. Dober podplat, z razbremenilcem obremenitev stopala (npr. Vibram, ContraGrip), takšni, da odvedejo čimveč vlage (potu) ter da ne prepuščajo zunanje vlage navznoter (dež, sneg). Po vsaki rekreaciji jih je potrebno dobro prezračiti in posušiti. Izračunajte si predvideno razdaljo, ki jo boste prehodili na rekreaciji v enem letu in temu podatku primerno poiščite čevlje. Čevlji so najbolj pomemben del opreme, napačno izbrani čevlji vam lahko precej zagrenijo rekreacijo, povzročijo žulje, kurja očesa, bolečine v križu in hrbtenici - osnovno načelo rekreacije = sprostitev in dobro počutje in ne zbiranje bolečin ter slabega počutja.
Nogavice - naj bodo takšne, ki dobro odvajajo vlago (pot) z noge, z ojačanim delom na peti, podplatu in prstih. Vlažno stopalo in prsti so lep pogoj za nastanek žuljev. Če se vam močno potijo noge, si jih posujte z otroškim pudrom. Pomaga!
Palice - po pravilih je pravilna višina palic 68% vaše telesne višine. Enodelne palice prodajajo v rastru po 5 cm (105, 110, ...), v prodaji pa so tudi teleskopske palice, kjer si poljubno nastavite višino. Opomba: glede na dosedanje izkušnje so mi primernejše teleskopske palice, ker pri rekreaciji včasih rabim daljše, včasih krajše palice. Ker bodo prve - enodelne palice kmalu fuč, si bom definitivno za test kupil teleskopske.
Oblačila - čim lažja, udobna, takšna, da odvedejo od telesa čimveč vlage, da ne prepuščajo zunanje vlage k telesu. Če se rekreirate zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, je dobro, da so na oblačilih tudi odsevni trakovi, da vas kdo ne naloži na "haubo".
Dodatki - rokavice, očala, kapa, trak za ušesa, podkapa, gamaše, sončna očala, pas za plastenko z vodo, MP3 predvajalnik oz. GSM. Kljub temu, da jih ne rabite vedno, ne kupujte poceni in nekvalitne robe.
Naslednjič: rekreacija - tehnika

Skupno število ogledov strani